niedziela, 21 listopada 2021

12. Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy

 

- jest polisacharydem z grupy glikozaminoglikanów

- wiąże wodę w skórze właściwej i strukturalnie jest biopolimerem

- jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej

- wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co jest powodem spadku sprężystości skóry i pogłębiania zmarszczek, skóra starzeje się i traci zdolność wiązania wody

- został wyizolowany 70 lat temu

- wraz z kolagenem i elastyną stanowią istotny składnik skóry i kości

- ma konsystencje gęstego higroskopijnego żelu

- zdolność utrzymania nawilżenia skóry

- wraz ze zmniejszeniem ilości kwasu hialuronowego w organizmie dochodzi do dezorganizacji włókien kolagenowych

- korzystnie wpływa na strukturę uszkodzonego naskórka

- jest substancją biozgodną dzięki czemu nie wywołuje żadnej niekorzystnej reakcji po zastosowaniu

- dzięki temu, że ma postać żelu – jest idealnym nośnikiem dla substancji aktywnych rozpuszczalnych w wodzie

- zalecane stosowanie zastosowanie zewnętrznie do 20%

- stosowany w kosmetykach o działaniu nawilżającym

 

Formy strukturalne:

 

- wielkocząsteczkowy – utrzymuje się na skórze i tworzy cienką warstwę tzw. biofilm na powierzchni skóry

- średniocząsteczkowy – odpowiada za silne nawilżenie warstwy rogowej skóry, efekt krótkotrwały

- niskocząsteczkowy – wnika w głębsze warstwy skóry, daje silne i długotrwałe nawilżenie

 

Mój krem lawendowy 100% naturalny z 3% kwasem hialuronowym. Link do opisu kremu podaję niżej w przekierowaniu do artykułów.

Najczęściej spotykane stężenia:

 

- 1% - po 25 roku życia, w przypadku suchej skóry i pozbawionej blasku, a także przy opuchniętych oczach czy odpowiada za odpowiednie nawilżenie

- 1,5%

- 3% - po 35 roku życia, w przypadku suchej skóry i pozbawionej blasku, a także przy opuchniętych oczach czy odpowiada za odpowiednie nawilżenie

- 5% po 45 roku życia

- 7% po 45 roku życia, w przypadku suchej skóry i pozbawionej blasku, a także przy opuchniętych oczach czy odpowiada za odpowiednie nawilżenie

 

 Ilość kwasu hialuronowego maleje wraz z wiekiem, zatem warto byłoby go uzupełniać. Co nieco o kwasie hialuronowym można poczytać w ciekawej publikacji naukowej autorstwa Katarzyny Korzeniowskiej i Marioli Pawlaczyk pt. "Kwas hialuronowy - nie tylko kosmetyk", który pojawił się w Farmacji Współczesnej. Można się dowiedzieć z niego, że 50% kwasu hialuronowego znajduje się w skórze. 

Inne artykuły:

1. Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej

2. Rozprawa doktorska pani Małgorzaty Wilk-Jędrusik

3. Krem lawendowy


10. Moje produkty

 1. Krem lawendowy

11. Krem lawendowy

 Ekskluzywny silnie regenerujący krem –do twarzy

1.Dla kogo?

Dla osób z przesuszoną skórą twarzy.
Dla osób z przebarwieniami skórnymi.
W trądziku.
Można stosować do rąk.

2.Zastosowanie
Krem idealnie sprawdza się u osób narażonych na przesuszenie skóry czy to w wyniku ich delikatności, na czynniki chemiczne (np. częste mycie dłoni), nagłe wahania temperatury czy charakter wykonywanej pracy. Krem zapewnia idealne nawilżenie, działa osłaniająco i wzmacniająco, ale przede wszystkim regeneruje skórę. Wygładza skórę poprzez wypłycanie zmarszczek, likwiduje przebarwienia, ujednolica koloryt skóry, ale również łagodzi zmiany trądzikowe.

3.Składniki

Substancje czynne:
Kwas hialuronowy – redukcja zmarszczek, ujednolicanie kolorytu, nadaje młodszy wygląd skóry. W wyniku jego braku w organizmie, skóra staje się sucha i pojawiają się zmarszczki. Chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak temperatura czy promieniowanie słoneczne. A co najważniejsze ma zdolność do wiązania dużych ilości wody i jest wsparciem do tworzenia włókien kolagenowych.
Witamina A - odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nabłonka skóry. Jej niedostateczny poziom prowadzi do suchej skóry. Odpowiada za wygładzenie skóry i redukcję przebarwień. Dzięki niej skóra staje się elastyczna. Witamina A ma zastosowanie w licznych problemach dermatologicznych jak np. atopowe zapalenie skóry, trądzik czy łuszczyca.
Witamina E – jest głównym przeciwutleniaczem. Opóźnia proces starzenia poprzez neutralizację wolnych rodników, które odpowiadają również za powstawanie zmarszczek. Odżywia skórę, przyspiesza jej regenerację, ale również ją nawilża.

Dodatkowo:
Hydrolat lawendowy – ma właściwości gojące i napinające, może być stosowany we wszystkich typach cery. Dodatkowo działa silnie bakteriostatycznie. Pomaga w regeneracji naskórka. Może być stosowany w trądziku.
Olejek lawendowy – łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry.

Baza:
- olejek z pestek malin – służy do pielęgnacji skóry. Posiada działanie antybakteryjnie. Idealnie sprawdza się w cerze trądzikowej. Zapewnia głębokie nawilżenie i uelastycznienie skóry. Ma również działanie przeciwzmarszczkowe dzięki wsparciu produkcji kolagenu i elastyny. Wzmacnia i odbudowuje naskórek.
- olej kokosowy – posiada działanie nawilżające i przeciwbakteryjne. Świetnie sprawdza się w skórze suchej i trądzikowej. Działa odżywczo, ale również chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
-masło Shea jest znane z wielofunkcyjnych właściwości kosmetycznych. Opóźnia proces starzenia. Chroni przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi jak wahania temperatury czy promieniowanie słoneczne. Intensywnie nawilża.

Data ważności i przechowywanie:
3 miesiące po otworzeniu. Ze względu na substancje światłoczułe przechowywać w ciemnym opakowaniu. Najlepiej przechowywać w lodówce.

WAŻNE!
Wszystkie składniki użyte do produkcji kremu są naturalne, ekologiczne i pozbawione chemikaliów. Nie zawiera barwników, parabenów, substancji zapachowych. Bardzo szybko regeneruje skórę w miejscu zastosowania, nadaje się na skórę twarzy i dłoni! Jedynym konserwantem jest witamina E, która zabezpiecza również przed jełczeniem!

0

37. Zmiany

 Witajcie! Długo mnie tu nie było, ale sporo się działo. W pracy sporo zawirowań, co w konsekwencji doprowadziło, że zaczęłam działać na wła...