czwartek, 22 lipca 2021

3. Trądzik. Leczenie i porady.

 Zmagając się z trądzikiem, próbowałam różnych rzeczy. Po konsultacji z dermatologiem dostałam maść z antybiotykiem, co niestety jeszcze pogorszyło stan mojej skóry. Jednak wiedząc to co teraz na pewno moja skóra byłaby wcześniej w o wiele lepszym stanie.

 

Co mogę polecić osobie, która zmaga się z trądzikiem?

 

Oto moje rady:

 

1.      Właściwa dieta: wyklucz mleko. Nie piję mleka ponad 10 lat i jakoś za nim nie tęsknię. Bardzo rzadko jem mięso, a jak już jedynie gotowane. Unikaj cukru, a jeśli już, niech to będzie prosty cukier – najlepiej z owoców. Unikaj potraw gotowych, takich które nie mają żadnych właściwości i będące tylko do podgrzania. Wyklucz słodzone napoje. Dieta powinna być urozmaicona, bogata w owoce, warzywa. Żeby substancje odżywcze były łatwiej przyswajalne pij soki owocowo-warzywne. Wzbogać swoją dietę w kiełki.

2.      Uprawiaj sport. Ćwicz codziennie, spoć się, aby móc usunąć toksyny zalegające z organizmu. Wystarczy 30-40 minut ruchu codziennie.

3.      Pamiętaj o błonniku. Ja jem przed obiadem łyżeczkę zmielonego lnu.

4.      Dużo ludzi jest odwodnionych i niedożywionych. Dlatego pamiętaj o właściwej ilości płynów codziennie, ale też właściwej suplementacji. Dzisiaj niestety pokarm nie jest w stanie zaspokajać całkowitego dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze, mikro- i makroelementy. Pij 2-3 litry wody, aby móc wypłukać jak najwięcej toksyn.

5.      W wyniku licznych kuracji oczyszczających mój organizm był nieożywiony, a co za tym idzie skóra również. Pomocna jest nie tylko suplementacja wewnętrzna, ale również zewnętrzna w postaci kremu o dobrym składzie i jakości.

6.      Pamiętaj o witaminach! W trądziku ważne są witaminy takie jak: A, E a także B. Ważna jest również witamina C. Dlaczego? Ponieważ jest ważna w syntezie kolagenu!

7.      Należy również pamiętać o mikro- i makroelementach. Ważny jest cynk ponieważ w przypadku jego braku w organizmie mogą tworzyć się stany zapalne a rany mogą ciężej się goić. Można stosować tabletki cynku, a cynk jest również chętnie wykorzystywany w kosmetyce w leczeniu trądziku.

8.      Zapomnij o ciężko strawnych potrawach, potrawach instant, Fast foody czy produkty wysokoprzetworzone.

9.      Należy pamiętać o normalizacji glikemii.

10.  Unikaj słodyczy.

11.  Unikaj potraw zawierających w swoim składzie sól i glutaminian sodu.

12.  Unikaj tłuszczów trans.

13.  Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana: powinna zawierać odpowiednie ilości białka, dobrych tłuszczów i cukrów prostych.

14. Nie jem potraw smażonych, grillowanych itp.

15. Unikaj posiłków zawierających jednocześnie cukier i tłuszcz.

16.  Post przerywany. Pozwala na usunięcie nadmiaru wody w organizmie, zrzucenie wagi, regulacji ciśnienia i poziomu glikemii, a także ilości tłuszczu.

17.  Alergia – w tym alergia na pyłki i pokarmowa.

18.  Sprawdź jaki masz typ cery!

 

U mnie zmiany skórne częściowo wynikały z alergii na pyłki roślin i alergii pokarmowej, więc warto się przebadać. Dzięki temu można np. unikać pokarmów, które alergizują organizm. Z racji tego, że miałam problemy z nerkami, dużo wody odkładało się w moim organizmie, przeszłam na model żywieniowy mianowicie – post przerywany. Polega na tym, że zachowujemy określony odstęp pomiędzy oknem żywieniowym a okresem, w którym nie jemy nic. W czasie kiedy nic nie jadłam starałam się więcej pić, niż w oknie w którym ustalałam sobie posiłki. Przede wszystkim chciałam zredukować masę ciała wynikającą z nagromadzenia wody i ewentualnie tłuszczu w organizmie. Warto pamiętać, że post przerywany nie ma na celu redukcji spożywanych kalorii. Nie mając wagi, aby móc się ważyć, efekty widziałam po ubraniach. Dobrym sposobem jest również wykorzystanie pomiaru obwodu ud i talii. Efekty widoczne są już kolejnego dnia! Post przerywany może być zalecany dla osób z nadciśnieniem tętniczym, insulino opornością (zwiększenie insulino wrażliwości) i zaburzeniami lipidowymi. Optymalne okno żywieniowe: 8-10 godzin.

Fajny filmik dotyczący postu przerywanego: TU

Dzięki postowi przerywanemu ograniczyłam ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia, a także podjadanie.

14 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy post. :) Ja również zmagam się z trądzikiem na pewno wprowadzę którąś z tych rad :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że warto próbować, bo zawsze coś może pomóc :)

      Usuń
  2. pokażę bratu ten post, na pewno cenne wskazówki tu znajdzie:) On całe życie walczy z trądzikiem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam :) W razie pytań gdyby się pojawiły można pisać do mnie prywatnie :) Mail jest podany w kontakcie, a jak nie to FB podam.

      Usuń
  3. U mojej córki właśnie zaczyna się problem trądziku. Dziękuję za cenne porady :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma za co :) W razie pytań można się śmiało kontaktować prywatnie :)

      Usuń
  4. Ja miałam trądzik jako nastolatka i trochę później. O odżywaniu nikt mi nie powiedział, bo wtedy wciskali samą chemię, ale sama doszłam do tego, że unikanie słodyczy i tłuszczów dużo daje. Do regularnych wizyt u kosmetyczki dołączyła dieta, ale warto było. Teraz mam 30 lat i zero kłopotów z cerą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gratuluję! Ważne, że podziałało :) Choć podłoże trądziku może być różne.

      Usuń
    2. Wiem. Jako dorosła miałam trądzik po zastrzyku ze sterydów i to dopiero było okropne. W tym wypadku pomogła ostra chemia i też kosmetyczka. Na szczęście to również mam za sobą :)

      Usuń
    3. Wiadomo, że środki syntetyczne są często pomocne, ale uważam, że nie ma właściwego stwierdzenia, co właściwie u danej osoby alergię powoduje. Leczenie powinno być wielokierunkowe.

      Usuń
    4. Popieram. Mam problemy ze zdrowiem i myślę, że to się tyczy każdego rodzaju leczenia. Odpowiednie podejście, wiedza, otwarty umysł leczącego - wszystko na wagę złota.

      Usuń
    5. Myślę dodatkowo również, że warto brać pod uwagę, że inny układ może odpowiadać za np. problemy skórne. A leczy się tak naprawdę skórę wtedy.

      Usuń
  5. Przez lata miałam problem z trądzikiem i nawet dermatolog nie pomógł. Pomogło wykluczenie z diety laktozy, rezygnacja z makijażu i raz w roku oczyszczanie twarzy u sprawdzonej kosmetyczki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie też dermatolog nie pomógł. Każdy musi znaleźć właściwą ścieżkę metodą prób i błędów, ale łatwiej jest jak ktoś może coś podpowiedzieć.

      Usuń

37. Zmiany

 Witajcie! Długo mnie tu nie było, ale sporo się działo. W pracy sporo zawirowań, co w konsekwencji doprowadziło, że zaczęłam działać na wła...