niedziela, 25 lipca 2021

4. Substancje stosowane w chorobach skóry.

Ważne substancje

 

- witamina a – znajduje swoje miejsce w kosmetykach. Stosowana do skóry suchej i starzejącej się. Pozwala na utrzymanie jędrności i elastyczności skóry, działa również przeciwzmarszczkowo. Dodatkowo pobudza syntezę kolagenu i zmniejsza stany zapalne. Retinoidy można wykorzystać w leczeniu różnych odmian trądziku pospolitego i różowatego.

 

- witamina e – jest zwana „witaminą młodości”,  ma działanie przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Łagodzi podrażnienia i poparzenia skóry. Jest silnym przeciwutleniaczem. Utrzymuje nawilżenie skóry, ale również chroni przed promieniowaniem UV. Rozjaśnia przebarwienia na skórze.

 

- koenzym Q10 – ma działania antyoksydacyjne. Opóźnia procesy starzenia. Regeneruje skórę, dotlenia komórki, ale również chroni przed czynnikami zewnętrznymi, które działają na organizm jak np. mróz. Przyspiesza gojenie ran. Użyty w kosmetykach powoduje zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek.

 

- kwas hialuronowy – odpowiada za wiązanie wody w skórze właściwej. Użyty w kosmetykach odpowiada za wygładzenie i wypłycanie zmarszczek. Wspomaga proces gojenia ran czy owrzodzeń skóry. Stosowany w terapii odmładzającej typu anty-aging.

 

- kolagen – odpowiada za utrzymanie strukturalnej integralności tkanek, wiąże wodę w tkankach, odpowiada za regenerację i gojenie się ran. Umożliwia również lepsze wchłanianie substancji odżywczych.

 

- kwas foliowy – odpowiada za stymulację komórek do szybszego podziału. Dzięki temu skóra na dłużej może utrzymać młodszy wygląd. Przyspiesza regenerację skóry. Polecany dla osób zmagających się z trądzikiem.

 

- cynk – zastosowany w kosmetyce wykazuje zróżnicowane działanie: ściągające, ochronne i przeciwbakteryjne. Cynk wpływa korzystnie na budowę skóry i może być wykorzystywany w niektórych zapalnych chorobach skóry. Przykładowo siarczan cynku może być zastosowany w leczeniu trądziku bo działa przeciwtrądzikowo oraz wykazuje działanie ściągające.

 

- witamina c – odpowiada za ujędrnienie skóry, ale również rozjaśnia jej koloryt. Chroni również przed wolnymi rodnikami. Działa przeciwstarzeniowo. Może być wykorzystywana w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego. Jest silnym antyoksydantem. Łagodzi stany  zapalne i ułatwia gojenie się ran.

 

- hydrolat lawendowy – ułatwia i przyspiesza regenerację skóry. Zmniejsza obrzęki, działa ściągająco, odżywia skórę. Dzięki niemu skóra jest lepiej ukrwiona. Łagodzi podrażnienia. Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Do każdego rodzaju cery. Polecany do skóry trądzikowej.

 

- hydrolat różany – polecany do skóry tłustej i trądzikowej. Uelastycznia skórę, odmładza ją. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. Ułatwia gojenie się ran. Wzmacnia naczynia krwionośne. Służy również do nawilżenia cery. Kompresy z wody różanej powodują relaksację skóry, ale również zmniejszenie zmęczenia.

 

- hydrolat z oczaru wirginijski – stosowany do cery problematycznej, z niedoskonałościami i tłustej. Odblokowuje pory, nawilża skórę, łagodzi podrażnienia. Posiada najsilniejsze działanie antyoksydacyjne. Odpowiada za regulację pracy gruczołów łojowych.

 

- pantenol – stosowany do pielęgnacji skóry i w leczeniu ran. Odpowiada za regenerację skóry. Nawilża skórę i zmniejsza jej świąd. Ma działanie przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia i działa osłaniająco. Stosowany w suchości skóry, a także w łuszczycy czy kontaktowym zapaleniu skóry.

 

- kwas mlekowy – skutecznie przywraca prawidłowe pH skóry. Jest wykorzystywany w kosmetykach przeciwstarzeniowych jak substancja odmładzająca. Jest odpowiedzialny za prawidłowy poziom wilgoci w naskórku. Ma działanie antybakteryjne i wpływa na produkcję kolagenu. Jest pomocny przy rozjaśnianiu zmian powstałych na skórze, ale również eliminuje zmiany powstałe po trądziku.

 

- mocznik – odpowiada za nawilżenie skóry. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgranulacyjne. Jest częstym składnikiem preparatów stosowanych w trądziku. Może być stosowany do skóry suchej, atopowej, wrażliwej czy łuszczącej się. Stosuje się różne stężenia mocznika, w zależności od jego % zawartości jego zastosowanie jest zróżnicowane.

 

- masło shea – ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Może wchodzić w skład preparatów stosowanych w zwalczaniu trądziku. Jest bardzo odżywczy, opóźnia procesy starzenia, nawilża, ujędrnia i uelastycznia. Nie uczula, łagodzi stany alergiczne. Stosowane do wszystkich typów skóry.

 

- olej kokosowy – posiada właściwości przeciwutleniające i antyseptyczne. Zapobiega starzeniu się skóry. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Najlepiej stosować go tylko i wyłącznie do cery suchej. Odpowiednio nawilża, ma silne działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

 

- allantoina – odpowiada za łagodzenie podrażnień, nawilża skórę, działa ochronnie. Nie wywołuje alergii, może być stosowana do różnych typów cery: atopowej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Ma działanie keratolityczne.

 

- glinki kosmetyczne – mają szerokie zastosowanie. Detoksykują skórę, oczyszczają ją, ale również zawierają substancje mineralne. Są naturalne, hipoalergiczne, łatwo oczyszczają skórę i pochłaniają tłuszcz. Można je stosować do cery problematycznej, ze skłonnością do powstawania zmian. Można je stosować w takich schorzeniach jak: trądzik różowaty, łuszczyca, egzema, łuszczyca.

 

 A Wy jakie substancje stosujecie/stosowaliście?

16 komentarzy:

  1. Pamiętam, że u kosmetyczki miałam nakładaną maseczkę lawendową, mój ulubiony element wizyty :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię kwas hialuronowy i witaminę C 🙂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja witaminę C piję jak już, a kwas hialuronowy fajnie działa.

      Usuń
  3. Witam serdecznie ♡
    Bardzo ciekawy wpis! O niektórych substancjach słyszę pierwszy raz :)
    To naprawdę rewelacyjny i inspirujący post :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i zapraszam ponownie. Na pewno będzie dużo ciekawych wiadomości w kolejnych notkach.

      Usuń
  4. dobrze napisane :) wykaz najpotrzebniejszych dla naszej skóry dobroczynnych cudów :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Wszystkie, które tutaj wymieniłaś :D

    OdpowiedzUsuń
  6. W zeszłym tygodniu właśnie dotarł do mnie hydrolat lawendowy. Różany niedługo się skończy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze nie miałam różanego tylko lawendowy. A jak Ci się sprawdza różany?

      Usuń

37. Zmiany

 Witajcie! Długo mnie tu nie było, ale sporo się działo. W pracy sporo zawirowań, co w konsekwencji doprowadziło, że zaczęłam działać na wła...